Çarşamba, Ağustos 10, 2011

cevdet bey ve oğulları


lisedeyken sessiz ev, kara kitap, beyaz kale ve yeni hayat'ı okumuş ve her birini çok sevmiştim. ilk eseri olan cevdet bey ve oğulları da yıllardır okuma listemde olmasına karşın, anca fırsat bulabilmiştim.
ve nihayet, bir ayı aşkın süredir devam eden okuma sürecim, dün itibariyle bitti.
kitabın içine girmem, tarzına, anlattıklarına adapte olmam 400 sayfadan sonra başladı. ve o andan sonrası çok güzeldi. sanırım benim konsantrasyonumla ilgili bu kadar geç sevebilmem kitabı. yoksa "olay 400'den sonra başlıyor" gibi bir yorumum yok kitapla ilgili.

kitapla ilgili yorumuma gelince:

orhan pamuk'un 1974-78 yılları arasında (22-26 yaşlarında iken!) kaleme aldığı eserde, tüccar bir ailenin 3 kuşak boyunca yaşamları anlatılırken, Abdulhamit'in son yıllarından başlayarak 1970'lere geliniyor; ve ailenin değişen yaşamının yanısıra, ülkenin ve toplumun değişimlerine de tanıklık ediyoruz kitapta.
pekçok karakter var. pekçoğu derinlemesine çözümleniyor.(favorim refik- ahh o bitmeyen arayışlar!) olaydan çok, duygu ve düşünceler yer tutuyor eserde... ve tespitler... sevdiğim gibi...
ben sevdim, okurken keyif aldım. darısı sizin başınıza;)

dizisine gelince:

tabi ki hoşuma gitmiyor. önyargılı olmak istemem ama, orhan pamuk'un neden/ nasıl izin verdiğini anlamıyorum... bu kadar yoğun içsel çözümlemelerin olduğu bir eserin, televizyon dizisine nasıl uyarlanabileceğini de merak ediyorum...
ve tabi bir de, diziden sonra, kitabı diziyle duyup da okuyan pekçok kişi olacak. ve, bu durum eminim pek çoğumuzun canını sıkacak. (nedense... neden takılıyoruz aslında böyle şeylere...)

7 yorum:

 1. Ezgicim,Kitaplar filme de çekilse kitaptaki tadı vermiyor diye düşünürdüm hep.Merly Streep Fransız Teğmenin kadınında bu ön yargımı yıktı.Bizde dizilerdeki sorun çok fazla uzayıp konudan uzaklaşması.TRT de 6 bölüm çekilen Hanımın çiftliği,Aşk-ı Memnunun 2 sezon sürmesi en iyi örneklerden.Orhan Pamuk'unda bir bildiği vardır herhalde.Yazarın kitabını okumayanlar başka kitaplarını da okuyacak belki de.Dizinin kadrosu çok güzel.Bir başlayalım bakalım.Sonra gene yazışırız.Sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. sevgili pembe kekik,
  "fransız teğmenin kadını"nı okumadım ve izlemedim. listeme alayim;)
  ancak, genel kanım şu ki, filmler bile kitabın tadını veremiyorken; söz konusu dizi olunca, daha bir endişeleniyorum. reyting kaygısı, senin de dediğin gibi uzattıkça uzatmalar vs. değersizleştirilmesinden korkuyorum açıkçası...
  dediğin gibi, belki de iyi yanından da bakmalı, tanıtım, daha önce duymayan pek çok kişiye ulaşması gibi...
  velhasıl, önyargılı olmayıp beklemeli ve görmeli belki de;)

  YanıtlaSil
 3. Dizi romanla aynı isimle bile yayınlanmıyor.Bu gece reklamlarını gördüm.Çoğu kitabın adı bilinir,yazarı unutulur.Bu dizinin kitapla adı bile aynı değil.Göreceğiz.

  YanıtlaSil
 4. dizi reklamı sayesinde benim blogumdada birden en çok okunan konu Cevdet Bey ve Oğulları oldu malesef neyse dizi sayesinde belki insanlar okurlar kitabı buda bişey ...

  YanıtlaSil
 5. sevgili esra,
  :) evet işte tam da bunu diyorum.
  dizi ile tanınıyor koca kadim eser!!

  YanıtlaSil
 6. ezgi, kara kitap'ı okudunuz mu? of, yıllardır yüreğimin baş köşesine bağdaş kurup yerleşti. ben kaç kara kitap eskittim.. sevgisi tükenmedi. bilakis katmerlendi:)

  YanıtlaSil
 7. sevgili Hayal Kahvem,
  aynen, çok başkadır o... sessiz ev de öyle bence.

  YanıtlaSil