Perşembe, Ağustos 25, 2011

uykuya hasret modern insanlarız

21. yüzyıl insanları olarak "uykuya hasret" gidicez bu hayattan, yemin ederim.
şimdi biraz araştırdım da "yeterli uyumamak" nelere nelere yol açıyormuş meğersem. "bu konuya biraz dikkat edelim" derim ben şahsen.

(Glaskow Üniversitesi, Fizyoloji Bölümü Şefi Profesör Colin Espie'nin röportajından alıntıdır: "24 saat yaşam kavramı yerleştikçe ve gece vardiyası yaygınlaştıkça uyku süresinden çalma alışkanlığı yerleşti. Evlerde video, televizyon izlemek, internet ile uğraşmak, geceleri dışarı çıkma olanaklarının ve eğlence türlerinin artması bu süreci iyice hızlandırdı.
....
Son yapılan bir araştırma, gelişmiş ülkelerde insanların bilinçli bir şekilde uyku sürelerini azalttığını ortaya koydu. Bilim adamlarına göre yetersiz uyku, yanlış beslenme ve hareketsizlik gibi insan sağlığını ciddi bir biçimde tehdit ediyor. Ayrıca zamanında uyumamak da uykusuzluk kadar zararlı.
...
Bir araştırmaya göre, uykusuzluk sorunu arttıkça merkezi sinir sisteminin ana içeriği olan gri maddenin miktarının azaldığını da gözlemledi.
...
Aşırı kilo kaybı, kronik yorgunluk ve daha bir çok yaşamı felç edecek düzeydeki hastalık uykusuzluğa bağlı olarak görülebilmektedir.
....)

2 yorum:

  1. ben de diyorum neden zayıflıyorum. ramazan başladı başlayalı günde 2-3 saat uykuyla duruyorum. yine de salla gitsin be varsın kilo kaybı olsun ne olacak ki :)

    YanıtlaSil
  2. sevgili hayalhanem,
    ;) zayıflamak güzel şey!
    ama maalesef tek etkisi o değil uykusuzluğun:/

    YanıtlaSil