Pazartesi, Ocak 02, 2012

kötü bi filmle başlamak yıla...

oysa ne güzel filmler var hayatta izlenecek...

49 filmde kalmışım 2011'de.
bu yıl içinse hedefim 52'yi geçmek..
bunca nicel düşünmek de anlamsız belki... zira, 1 film her zaman 1 film değildir...

neyse...

oldum bittim, sevemedim grupça sinemaya gitmeleri. film zevkimin birebir örtüştüğü 2-3 kişi vardır; onlarla izleriz filmleri... grupça gitmelerde ise herkesin memnun ayrılması epey güçtür... çoğunlukla da memnun ayrılmayan ben olurum..

ama, şimdi mesela, 5 kişi de "sümela'nın şifresi temel"e gitmek isterse, nasıl memnun olabilirim ki? söyler misiniz bana!

türk filmlerinin çoğunu seven ve izlemekten yana biri olmakla beraber, film tam da tahammül edemediğim "sözümona komedi" tarzında idi (diğer örnekleri için bakınız: şafak sezer:)).

son derece klişe, özensiz, basit... yazık olmuş ca'nım oyunculara. başta, çok sevdiğim ruhi sarı, sonra salih kalyon, ali düşenkalkar, altan erkekli, tarık ünlüoğlu...
zorlama bir senaryo, araya karadeniz fıkrası tadında tanıdık espiriler, bir adet "natasha", şiveli komiklik çabaları, bir tutam da küfür...
bu kadar basit olmamalı, bence...


not: başroldeki alper kul da, tiyatro kökenli olup, caveman'i türkiye'de sahnelere başarıyla taşıyan bir oyuncudur.

allaam yareppim, bu kadar akıllı insan bu filmde nasıl bir araya geldi, anlamadım ki!

not 2: artık capacity'de sinemaya gitmekten korkmaya gerek kalmamış; duyurulur! zira, şahsen ben 1,5 yıl önce 13 liraya normal ve 16 liraya 3d film izledikten sonra ayağımı kesmiştim. lakin, bilmem ne zamandır, fiyatları haftaiçi 8 liraya düşürmüşler. üstelik pazartesi- perşembe genç turkcell kampanyası ile oldukça uyguna geliyor. bilginize!

not 3: kumpir seven biriyim ben. ortaköy kumpiri mükemmmeldir elbet de, bugün ilk defa yediğim "kumpiri kumpirin piri"nde de on numaraydı!!! tavsiye edilir;)

4 yorum:

 1. bence çerezlik güzel bir filmdi, o kadar da kötü değildi :)

  YanıtlaSil
 2. sevgili men de boor,
  epey sert eleştirdim, farkındayım. bazen tahammül edemiyorum bu tarz filmlere..
  bazen diyorum ki, kızma bu kadar, herkes özgür nihayetinde. isteyen çeker filmini, beğenen izler beğenmeyen izlemez..

  YanıtlaSil
 3. ah ezgi, beni bir sen anlıyorsun, çevremde herkes ayıla bayıla şu komedi türk filmlerine gidiyor. hayatta para veripte izlemem, evde de izlemem vakit kaybı. ne yazıkki küfürlü, belden aşağı espirilere gülemiyorum..

  YanıtlaSil
 4. sevgili Buket,
  :) ortak fikirde olmamız ne hoş. dediğim gibi, ben de pek yandaş bulamıyorum kendime bu konuda.

  YanıtlaSil