Pazar, Ocak 15, 2012

tirilye/ zeytinbağıyılbaşının hafta sonuna gelişi talihsizlikti belki. ama, hafta sonunda kursları olan insanlar için bu kadarı da iyi geldi sanırım.
mesela, biz, şehir dışına çıkarak değerlendirdik o hafta sonunu. bir süredir aklımızda olan tirilye'ye gittik.
tirilye, istanbul'a sadece 2-3 saat mesafede. bursa'nın mudanya ilçesine bağlı eski bir rum köyü. zeytini ve zeytinyağıyla ünlü. bağcılık ve şarapçılık önceden varmış, şu an ise üretim yok. sadece bakus şarapları tadım ve satış merkezi var.

tirilye, ya da mübadele sonrası değiştirilen ismiyle zeytinbağı, tarihi yönü de güçlü bir köy. dünyanın ilk resimli kilisesi olan "kemerli kilise", taş mektep, fatih camii ve nice tarihi binalar...
köyün tepesindeki "çamlı kahve" ismindeki işletme müthiş bir manzaraya sahip ve kahvaltısı çok başarılı.sahilde 3-5 tane balık lokantası var, biz savarona'yı tercih ettik, mezelerinden ve hizmetinden çok keyif aldık.
yine sahilde benim gördüğüm kadarıyla 3 tane pansiyon var.
sahile inerken "tirilye çarşısı" diye bir hediyelik eşya dükkanı var, içerisinde çok orijinal el yapımı ürünler var ve işletmecisi çok hoş bir insan.
sözün özü,
istanbul'dan ve "şehir"den biraz uzaklaşmak, sakin sessiz bir haftasonu geçirmek için oldukça tercih edilesi bir yer tirilye!

işe yarar notlar:
* biz bakırköy'den banliyö ile yenikapı'ya geldik ve deniz otobüsü ile güzelyalı'ya geçtik. bu yolculuk 2 saate yakın sürüyor. bilet fiyatları da 20-30 lira arasında değişiyor.
* iskeleden şehre doğru girince dakikada bir geçen dolmuşlara binip 20 dakikalık yolculukla (1 lira) mudanya merkeze ulaştık. oradan yarım saatte bir kalkan tirilye otobüslerine bindik (2,5 lira) ve yarım saat sonra tirilye'ye ulaştık.
* hemen otogarın dibindeki "hotel tirilye"de kaldık. ancak otelin son misafirleri olduğumuzdan olsagerek odaların temizliği olsun, hizmet kalitesi olsun hiç memnun kalmadık.
* fotoğraf çekmek için de oldukça müsait bir yer. ne yazık ki bizim yanımızda makine yoktu, telefonlarla idare ettik.

7 yorum:

 1. Trilye benim de uzun zamandir aklimda olup da gitmek istedigim bir yer. Camli kahveyi ise bir yerlerde okumustum sanirim. Aklimda yer etmis. Boyle ufak kacamaklar insanin ruh haline bire bir geliyor:)

  YanıtlaSil
 2. sevgili Lulu,
  aynen dediğin gibi 2 gün bile rahatlatıyor.
  tavsiye ederim canım, ankara'dan da çok uzak değil sanırım;)

  YanıtlaSil
 3. Trilyeye gitmeyi ben de çok istiyorum, ne kadar güzel yapmışsınız benim gibi üşenmemişsiniz :)

  YanıtlaSil
 4. sevgili sevda s.,
  haydi üşenme sen de;)
  ya da baharı bekle, baharda çok keyifli olacaktır:)

  YanıtlaSil
 5. Ezgi cim ben epey foto çektim ama zamanım olunca diğerleriyle güzel bir post yazıcam..:))Çok sevdim sabunlarını da:))

  YanıtlaSil
 6. Biz balıklarımızı Ahtapot ta yedik..aynı sırada sanırım..:))

  YanıtlaSil
 7. sevgili crazywomanrosemary,
  aa evet görmüştüm ahtapot'u da!

  YanıtlaSil