Cumartesi, Ağustos 25, 2012

orta avrupa gezim: terezin, dresden!!!

prag'ta 2 gün gezdikten sonra, budapeşte'ye doğru yola çıktık. ve yol üzerinde 1 günü terezin ve dresden'de değerlendirdik.


terezin, ikinci dünya savaşı döneminde, yahudi toplama kampının bulunduğu, günümüzde çek cumhuriyeti sınırlarında olan bir kent. bu kampı da türkçe broşür ve ingilizce rehber eşliğinde gezme şansımız oldu. bu nedenle çok anlamlıydı.


her ne kadar tam bir "ölüm kampı" olmasa da (gaz odası vs yok, hapishane ve ölüm kampına geçiş statüsünde), koşullar nedeniyle çok fazla kişinin yaşamını kaybettiği ve o korkunç havayı sezebildiğimiz bir yer. 

bu tüyler ürpertici ortamdan sonra dresden'e doğru yola çıktık ve akşam üzeri de, gezdiğimiz en modern, sosyo ekonomik seviyesi en yüksek olan şehre vardık! 


dresden tarihiyle, mimarisiyle çok çok güzel bir şehir! ikinci dünya savaşı döneminde çok fazla tahrip edilmesine karşın, başarıyla restore edilmiş.


Sanırım bende de biraz Alman hayranlığı var:)
şaka bir yana, bu kadar disiplinli, düzenli ve gelişmiş olmaları gerçekten hayranlık uyandırıyor bende. bu nedenle, en çok dresden'de gezmekten keyif aldım.

6 yorum:

 1. Bir kaç gezi postunu geriye giderek taradım...güzel bir gezi olmuş ayrıca yorum için uğrayacağım..:))Hoşgeldin diyeyim mi? döndün mü?..:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili crazywomanrosemary,
   evet hoş buldum! 2 hafta olacak döneli, ama hala her gün fotoğraflara bakıyorum:)
   teşekkürler, beklerim yorumlarını;)

   Sil
 2. gidesim var benim de bu aralar kaşa gitmek istiyorum bir de karsa yurtdışında nereye gitmeli ama önce para biriktirmeli : ) -yazılı düşünüyorum : ) - hoş bir gezi olmuş belli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili mine,
   ne kadar tatlısın:)
   ben de yurt içi gezilere yönelmeyi planlıyorum artık. umarım gönlünce gezersin sen de;)
   kars'ı ben de merak ediyorum, özellikle de kosmos'u izledikten sonra. kar'ı da okuyayım öyle gideyim bari:)

   Sil
 3. ezgi hanım terezinden dresdene ulaşım için ne kullandınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adsız,
   biz viyana'dan itibaren araç kiralayarak gezdik..
   başka hangi yollar var bilemiyorum ama tren muhakkak vardır..

   Sil