Çarşamba, Haziran 05, 2013

TÜRK PSİKOLOJİK DANIŞMA ve REHBERLİK DERNEĞİ GEZİ PARKI DİRENİŞİ HAKKINDA BİLDİRİ

HEPİMİZ DAHA FAZLA SORUMLULUK ALMALIYIZ
Kamuoyuna,

Hükümetin Taksim Gezi Parkı’na yönelik kararı sonucunda 27 Mayıs 2013 tarihinden itibaren yaşanan sürecin hepimiz tanığı durumundayız. Kent merkezlerindeki ortak yaşam alanlarının
Toplumda farklı gruplar arasında tarafgirlik pozisyonuna girmek iktidarların asla başvurmaması gereken bir durumdur. Farklı düşünme ve ifade özgürlüğü, demokrasinin ve anayasamızın vazgeçilmez, temel unsurlarındandır. Demokrasilerde devlet görevlileri sosyal kimliği ve siyasal görüşü ne olursa olsun tüm vatandaşlarını kontrol etmeye ve yola getirmeye değil, dinlemeye çalışmalıdır. Empatik bir anlayışla tarafları dinlemeden hareket etmek sadece toplumsal travmalara hizmet etmekten öteye bir katkı getirmediği gerek insanlık tarihinde, gerekse ülkemiz tarihinde birçok acı örnekle görülmüştür.

Göstericilere: haklılığınızı meşru zemin dışına çıkmadan gösterilmesi olgunluğunu her zaman sürdürmelisiniz.


Güvenlik görevlilerine: bir meslek insanı olduğunuzu asla unutmadan, toplumda daha da derin yaralar açacak, acıların yaşanmasına zemin hazırlayacak orantısız güç kullanımından kaçınılmalı, insanlık için atom bombasından sonra en gayri insani bir buluş olarak kabul edilebilecek gaz bombası kullanımından vazgeçmelisiniz.


İktidara: yaşamda herkesin bir gerekçesi vardır. Gerekçeleri yok sayarsanız, yanlış analizlere ve yanlış sonuçlara ulaşırsınız. Toplum doğru okunmalı ve travmaların önüne geçilecek kararlar alınmalıdır. Başta İstanbul olmak üzere, çeşitli illerde ifade özgürlüklerini kullanmaya çalışanlara karşı gösterilen tahammülsüzlük ve polis şiddetini kınıyor, bir an evvel bu şiddetin bitmesini ve barışçıl eylem hakkını kullanırken gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Psikolojik danışmanlara: Meslekdaşlarımız toplumsal duyarlılığını koruyarak, gelişmeleri yakından takip etmeli ve insan onurunu ve ruh sağlığını bozucu etkilere karşı toplumu ve bireyleri koruma ve bireylerin gelişimine katkı getirme konusunda üzerine düşeni yerine getirmelidir.

Dernek olarak toplumsal duyarlılığın artırılması ve bireylerin fiziksel ve psikolojik sağlıklarının ve iyilik hallerinin korunması adına üzerimize düşeni yapmaya kararlılıkla devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Yönetim Kurulu
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder