Cumartesi, Nisan 12, 2014

muhafazakarlaştıramadıklarınızdanım...

bildiğiniz üzere, kamuda çalışıyorum ve devletin üst düzey yetkilileri ile zaman zaman görüşmek durumunda kalıyorum. gerek onlarda gerekse daha alt kesimlerde çalışan memurlarda gözlemlediğim bir şey, islami tonlarda konuşmalar. ve, bu, beni artık çok rahatsız ediyor. 
değil midir ki, memurlar türkiye'nin memurlarıdır ve vatandaşların tamamına eşit durabilmeleri için kendi dini ve etnik varoluşlarını, iş esnasında geri plana almalılardır. 
gerçekten öyle değil mi sizce de? buna niye dikkat etmiyor çoğu -özellikle de üst düzey- memur?
mesela bir ilçenin başındaki adam ortodoks olsa, "ortodokslukta da böyle değil midir arkadaşlar?" tarzı cümleler kuramayacakken; sadece yaşadığı ülkede çoğunluk olduğu bir dine mensup diye, nasıl olur da resmi bir toplantıda hadisten bahsedebilir?

zaten bu ülkede, temelde anlamadığım şey, her türk'ü sünni müslüman farz etmektir. "bizim dinimizde de böyle zaten" diye başlayan cümleleri anlayamıyorum ben. pardon ama, sen benim dini inancımı ne biliyorsun acaba? 


yanlış anlaşılmasın.
bu yazdıklarım, 13 yıldır sürekli alay edilen bir "izmirli refleksi" değil, "bi dakka bi dakka yaaa, noluyor, laiklik mi elden gidiyor, şeriat mı geliyor, iran mı oluyoruz" demiyorum yani...

sadece, bence din, "inanan ile inandığı şey" arasında yaşanması gereken çok kutsal ve özel bir bağdır. ve böyle resmi/ bilimsel ortamlarda konuşulmayacak kadar uhrevidir.