Salı, Şubat 03, 2015

finlandiya neden başarılı?

"Harvard Üniversitesi öğretim üyesi, Finlandiyalı ünlü eğitimci Pasi Sahlberg’e göre, başarı büyük ölçüde okul dışındaki ortamdan kaynaklanıyor. Finlandiya, mutlu insanların, mutlu annelerin, mutlu ve sağlıklı çocukların ülkesi. Devlet, bekâr annelere, ailelere, küçük çocuklara ne kadar çok destek verirse eğitimin kalitesi de o oranda artıyor.
...
Sahlberg, başarılarının sırrını şöyle anlattı: ‘Bir yerlere gidip mükemmel öğretmenler satın alamazsınız. Okul dışı faktörlerin başarıya katkısı çok büyük. Kültür, politika, ekonomik durum okul başarısında etkili. Finlandiya’nın ekonomisi güçlü, teknolojide büyük başarılara sahip. Sosyal göstergeler de çok iyi. Kadınlar güçlü, hükümetin çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Anne olmak için mükemmel bir ülke. Sağlık ve bakım hizmetleri çok iyi. Çocuk daha doğmadan sağlanan olanaklar var. BM mutluluk endeksine göre Finlandiyalılar dünyanın en mutlu insanları. Bizde iyi okullar değil, iyi sistem var. Kamu okulları çok güçlü. Herkes devlet okuluna gidiyor. Herkese eşit firsat veriliyor.'
Pasi Sahlberg’in verdiği bilgilere göre, Finlandiyalılar eğitim sistemine inanıyor ve güveniyor. Sistem, her öğrenciye geniş esneklik sağlıyor, öğrencinin önü asla kesilmiyor. Üniversitelerin öğretmenlik bölümlerine çok yüksek puanla giriliyor. Bu yıl ilkokul öğretmenliği için 8 bin 500 başvuru olmuş, 800’ü işe alınmış. Avukat olmak, ilkokul öğretmeni olmaktan daha kolay. Eşitlik arttıkça kalite yükseliyor. Türkiye’de, eşitlikten de kaliteli eğitimden de söz etmek mümkün değil."
Finlandiya neden başarılı?
* Başarılı toplum.
* İyi eğitim sistemi.
* Çok iyi öğretmenler.
* Eşitliğe odaklanmak.


Türkiye’ye 4 öneri:
* Rekabete değil işbirliğine önem verin.
* Liderliği güçlendirin, okul yöneticileri daha özerk olmalı.
* Öğrenmeyi bireyselleştirin.
* Yabancı diller öğretin.
(haberin tamamı burada)

evet! yine bir finlandiya haberi! 
bunlar, öncekiler:
http://pinkket.blogspot.com.tr/2014/09/egitim-sart-ama-nasl-bir-egitim.html
http://pinkket.blogspot.com.tr/2014/08/tum-yurtdsna-ckslarm-beyin-gucu-ile.html

"yeter ezgi! alman hayranlığından sonra şimdi de fin hayranı mı oldun?" dediğinizi duyar gibiyim:)
her şey bir anda olmadı aslında... 
üniversiteyi bitirdiğim yıl, milli eğitim bakanlığı'na bağlı kurumlarda çalışmaya başladım. ve sistemin tüm açmazlarını ayan beyan görmeye... 
aynı yıl ak zambaklar ülkesi finlandiya'yı okudum. 
sonra geçen 7 yıl içinde, katıldığım çeşitli seminerlerde, eğitimlerde; rast geldiğim araştırmalarda finlandiya eğitim sistemini duydum. 
ve nihayet, bir proje vasıtasıyla oraya gidebilme imkanı doğdu. 
iki ay sonra oradayım! 
9 gün, eğitim sektöründe aşkın bir gücü olan bu soğuk ülkeyi tanımaya çalışacağım bakalım. umarım, en azından kendi adıma, öğretici bir seyahat olur;)

8 yorum:

 1. Şimdiden iyi yolculuklar! Keyifli ve verimli bir seyahat ve zaman olur senin için umarım :) Gerçi öyle olacağından şüphem yok...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Derya,
   çok teşekkür ederim;)
   ben de öyle umuyorum!

   Sil
 2. niçin onlar bu uygarlığı yaratmayı başarıyorlar da biz başaramıyoruz?
  çok can sıkıcı.. üzücü....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Şahin Shirin Erdem,
   kesinlikle! sık sık bunu dert edip kendimi yiyorum!
   avrupa nasıl böyle ileri biz niye böyleyiz???

   Sil
 3. uğranılası adreslerde tam aradığım türden çok güzel web siteleri var.. hepsini ziyaret ediyorum. paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Şahin Shirin Erdem,
   çok memnun oldum yarar bsağladıysanız;)

   Sil
 4. Hayat devam ediyor, işler yoğun, benim burçak tarlasını da hala tamir edemediler :) Takipçilerimi göremiyorum, kendi takip ettiklerimden ulaşıyorum yazılarına :) Bu habere sevindim. Buket Uzuner okumuşsundur. Belki, diye paylaşayım; "Bir Siyah Saçlı Kadın" eski bir kitabı, ama hala favorim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili cengiz,
   :)
   buket uzuner 13-17 yaş arası tüm kitaplarını okuduğum bir yazar;) yani 2004'e kadarki tüm kitaplarını okudum, bir siyah saçlı kadın'ı da;)
   benim favorimse, "karayel hüznü" idi.

   Sil