Cumartesi, Kasım 21, 2015

ortaokulda psikolojik danışman olmak

eylülden bu yana, ortaokulda çalıştığımı daha önce yazmıştım. 4 yıl rehberlik ve araştırma merkezi'nde görev yaptıktan sonra, yeniden okula dönmek farklı geldi. her gün yüzümü güldüren ve içime işleyen pek çok an yaşıyor ve anı biriktiriyorum.

aklımda kalanlardan bir kaçını paylaşmak istiyorum sizlerle:

*ilk günlerde, koridorlarda dolaşırken ve henüz sınıflara girip öğrencilerle tanışmamışken, yanıma gelirdi her gün çocuklar "abla, siz öğretmen misiniz?" diye sorarlardı. ben de kendimi tanıtırdım. 
bir gün yine sorduklarında, benim "evet" cevabımın üstüne "ama çok güzelsiniz" tepkisi geldi bir çocuktan:) sanırım öğretmenlerle ilgili olumsuz deneyimleri vardı:)

*sonra sınıflara girip etkinlikler yapmaya başladım. istisnasız her sınıfta "aydilge'ye benzetilme serüvenim" başladı. hemen hemen her gün koridorda durdurup söylüyorlar hala.

* bir gün zemin kattaki bir boş sınıfta annelere yönelik bir çalışma için hazırlık yaparken bir baktım ki, bahçedeki çocuklar cama yapışmış beni izliyorlar. biraz sohbet ettik, zil çaldı sonra, "hadi bakalım sınıfınıza" dedim. hemen el cevap geldi  "öğretmenim çok güzelsiniz, ayrılamıyoruz camdan" :)


*bir başka gün bir görüşme sırasında ingilizce dersi üzerine konuşurken bir çocukla "hangi öğretmen geliyor dersinize?" diye sordum. çocuk "nis ateş" dedi. "anlamadım, kim?" dedim. "adını tam anlamıyorum, mis de olabilir" dedi. 
o an jeton düştü bende, ortaokuldaki almanca öğretmenimizin ismini "frau" sanan çok yakın arkadaşım geldi aklıma:) 

*tabii, hep sempatik yaşantılar olmuyor ne yazık ki...
yakın zamanda bedensel engelli bir öğrenci ile bireysel görüşme yaparken "öğretmenim siz hep farklılıkların öneminden ve güzelliğinden söz ediyorsunuz. ama benimki hiç güzel bir farklılık değil, çok zor." dediğinde boğazımın düğümlenmesi mesela...

4 yorum:

 1. Kolay gelsin. Hayırlı olsun yeni işiniz. .
  Çocukların daha doğrusu küçük insanların yaşamlarında fark yaratmak çok yüce bir şey. .
  Okula gelsek okulun en güzel öğretmeni kim diye sorsak kolayca buluruz sizi galiba. :)
  Başarı ve mutluluk hep sizinle olsun. .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Şahin Shirin Erdem,
   çok teşekkür ederim.
   kesinlikle katılıyorum. birebir çok uzun zaman geçirmediğim için derse giren öğretmenler kadar fark yaratamam belki, ama, hakikaten her gün giderken bir çocuğun hayatına biraz olsun değebilmek arzusu ve dileğiyle gidiyorum. bir çocuğum bile yaşamına katkıda bulunmak çok önemli diye düşünüyorum.
   :D :D yok sanmam. o çocukların görüşü:) bilirsiniz, gözlerinde büyütürler sevdiler mi...

   Sil
 2. Gerçekten çok zor bir görev yapıyorsun ve manevi yönü çok yüksek. Öğretmenlik mezunu olmama rağmen ben cesaret edemedim sorumluluk almaya...bazen düşününce olsaydım da güzel olurdu diye düşünüyorum. Dünyayı öğretmenler değiştirecek....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sevgili Lulu,
   aaa çok şaşırdım şu an. bilmiyordum öğretmen olduğunu!
   dediğin gibi zor; ama en azından manevi yanı yüksek. bu hem avantaj hem de dezavantaj esasen... doyum ve yıpranma bakımından.
   sen de özenli ve özel bir öğretmen olurmuşsun aslında;)

   Sil