Çarşamba, Ağustos 01, 2018

2018 Temmuz Ayı Kitaplar (3) ve Filmler (3) ve 2 Bölüm de Dizi

Son zamanlarda, aylık rutin film-kitap-dizi dökümü yazılarım, o ayın genel değerlendirilmesi yazılarına dönüştü biraz. Kendiliğinden oldu bu. Dönüp okurken, o dönemi bütünüyle hatırlamaya ihtiyaç duyduğumu hissettim belki de...
Temmuz ayı nasıldı bir bakacak olursak; çok güzel başladı:) Ayın ilk günü yoga eğitmenlik eğitimimizin son teorik dersi vardı. Yine çok derin bilgiler aldığımız çok keyifli 8 saat geçirdik. Teorik dersler bitse de yolculuk çok uzun, uygulamalı eğitimlerimiz devam ediyor.
Ayın ilk iki haftası, liselere geçiş sisteminde tercih danışmanlığı görevim vardı, arasında annem geldi. Onunla gezdik eğlendik bir miktar (Beşiktaş, Büyükçekmece, Yaşam Vadisi, Caz Festivali), havuzda yüzerek vakit geçirdik.
İstanbul'a geldiğimden beri gitmek istediğim Madam Despina'ya gittik bir akşam çok eski dostlarımla, çok güzel bir akşam geçirdik.
Daha sonra hayatımdakisevgiliinsanın kız kardeşi geldi ziyaretimize, onunla vakit geçirdik. O bizdeyken Çin'den misafirlerimiz geldi:) "O nasıl ola ki" derseniz, bir süredir couchsurfing'e üyeyiz. Bundan sonra yapacağımız yurt dışı seyahatlerde konaklamayı couchsurfing'le halletmeyi planlıyoruz. Kendimiz birinin evine misafir olmadan önce, misafir kabul ederek deneyimlemek istedik bu sistemi. Çok da iyi etmişiz! Şahane bir deneyimdi. Couchsurfing dünyanın her yerinden gezginlerin güvenli biçimde birbirlerinde konaklamalarına aracı olan bir oluşum. Böylelikle hem konaklamaya para harcanmamış oluyor ki, insanlar daha çok gezebilsin hem de gezginler tanışıp deneyimlerini birbirleri ile paylaşmış oluyorlar. (Bizim evimizde -yalnızca karı-koca yaşadığımız için- yatılı misafirlerimizin kaldığı açılıp yatak olan kanepeli boş bir odamız var. Couchsurfing'le gelen misafirlerimiz de orada kaldı, mutfak ve banyoyu da ihtiyaçları dahilinde kullandı.)
Daha sonra bir hafta sonu ÖSYM sınavlarında çalıştım. Ay bitene kadar da hafta içi gündüzleri evde tek başıma okuyup yazarak geçirdim. Bir makale yazdım sosyal öğrenme kuramı ile ilgili. Eylül başında olacak yoga eğitmenlik sınavıma çalıştım...
Ayı muhteşem bir konserle kapattım:)

Veda ve Umut
Ablamdan "tam bir yaz kitabı, kolayca okumalık" diye ödünç aldığım Veda, beklentimin üzerinde çıktı. Oldukça sürükleyici bir anlatımla, 1919-1924 yılları arasında Beyazıt'ta bir konakta yaşayanların yaşamları vasıtasıyla, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerine tanıklık ediyor ve pek çok şey öğreniyoruz bu kitapta.


Biter bitmez devamı Umut'u da okudum. Umut'ta Ahmet Reşat Bey'in ailesinin (Ayşe Kulin'in annesinin ailesi) hayatını okumaya kaldığımız yerden devam ederken, bir başka ailenin (Ayşe Kulin'in babasının ailesi) yaşamına tanıklık ediyoruz 1908'den itibaren. Roman 1941'de Ayşe Kulin'in doğumu ile bitiyor. Bu kitapta da, bu aileler üzerinden cumhuriyetin ilk yıllarındaki yaşama dair öğrendiğimiz pek çok şey oluyor.


Her ikisini de elimden bırakamayarak okudum.
Roman okumayı hep çok severim. Kimine göre zaman kaybıdır bilgi vermeyen kitapları okumak. Ama öyle midir gerçekten? Bir roman bilgi vermez mi sanıyorlar? Ben okuduğum romanlardan çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Her şeyden önce insanı anlatır romanlar, insanı anlamaya yardımcı olurlar... O insanın bulunduğu coğrafi ve tarihi ortam hakkında bilgi verirler sonra... Mesela, Sarıkamış Harekatı'nı yıllardır bilirim, ama, bu acıyı derinden hissetmem Veda ile oldu...
Ayrıca müthiş bir haz verirler okuyana.  Velhasıl, romanları seviniz, efendim:)

Büyüleyici Bağırsak
İki romandan sonra,  bir de bilimsel (kişisel gelişim/sağlık türü) kitap okudum bu ay. 
Malumunuz, bağırsak, hiç olmadığı kadar popüler son yıllarda. Yapılan araştırma sonuçları neticesinde, bağırsağın yaşamımızda, sağlığımızda ve mutluluğumuzda önemini anlatan pek çok kitap yayınlandı. 
Büyüleyici Bağırsak, oldukça yüklü bir bilgiyi, epey eğlenceli ve anlaşılır biçimde anlatan bir kitap. Bağırsağın yapısı ve dışkılamayı anlatan Büyüleyici Bağırsak; bedende besin transferi, kusma, kabızlık ve beyin bağırsak bağlantısını anlatan Bağırsağın Sinir Sistemi; bağışıklık, bakteriler, parazitler, antibiyotik, probiyotik ve prebiyotikleri anlatan Bakterilerin Dünyası isimli üç bölümden oluşuyor. Ben severek ve öğrenerek okudum.


(Kitapta, dikkatimi çeken öğrenmelerimden biri, porfiria oldu. Vampir hastalığı olarak biliniyormuş halk arasında. Demek gerçekten de vampir efsanesi, yaşantılar sonucu ortaya çıkan folklorik bir öğeymiş...)

Umut Bahçesi
Benim ve hayatımdakisevgiliinsanın televizyon alışkanlığı yok, asla açılmıyor evde, hatta uzun süre televizyonumuz yoktu, sonra ailelerimiz hediye etti:) Annemse tam bir film severdir. O bizdeyken sahip olduğumuzu keşfettiğimiz sinema kanallarından birinde izledik annemle. Oldukça güzel bir filmdi. İkinci Dünya Savaşı'nda Polonya'da geçen gerçek bir hikayeden uyarlama.


Thelma and Louise
Bu film, yıllardır listemde.
Hatta hayatımdakisevgiliinsanın ilişkimizin en başında verdiği cd'lerden birinde vardı (o zamanlar her buluşmada 6-7 film içeren cd getirirdi bana, hey gidi günler:)). Ancak yıllar geçmesine rağmen izlememiştim.
Sonra çok yakın bir arkadaşım bu yazını, kadın hakları üzerine filmleri izleme ve kitapları okuma ile geçirme kararından bahsetti. Listesini gözden geçirir ve katkım olur mu diye minik bir araştırma yaparken, tekrar karşıma çıktı bu film. Oturup izledim bir akşam. Çok güzeldi. Yer yer eğlenceli ama temelde oldukça hüzünlü...
İki yakın arkadaş kadının yolculuk hikayesi, bu yolda kendilerini tanımaları, özgürleşmeleri...
Çok alakalı değil gibi görünse de, yer yer the accused'i anımsattı bana...
İzleyiniz efenim.


Twice Born
Bu filmi vizyona girdiği dönem çok merak etmiş, izlemeyi çok istemiştim. Bir akşam blutv'de görünce hemen izledim.
Günümüzde İtalya'da başlayan, gelen bir telefon ile Saray Bosna'da devam eden ve flashbackler ile geçmişe dönülerek ilerleyen filmi, son sahnelerine kadar "öyle mi oldu böyle mi oldu" diye diye boş tahminlerle izledim... Sonunda tokat gibi çarptı.
O coğrafyayı gezmiş, savaşın izlerini görmüş biri olarak, Bosna Savaşı, tüm savaş rezaletlerinden daha çok etkilendiğim bir tarihi olaydır. Filmde bir defa daha savaşın korkunçluğu ile yüzleşmiş oldum.
Tüm güçlü yanlarına rağmen, filmin akışı biraz tıkanıktı bence, çok sürüklenerek izleyemedim ben... 
Yine de, izlenmeye değer bir hikaye kesinlikle.


The Handmaid's Tale
Geçen yazdan bu yana, çok severek takip ettiğim dizinin ikinci sezonunu bitirdim bu ay (son 2 bölüm kalmıştı).
İkinci sezon ilk sezon kadar akıcı ve çarpıcı değilse de, son 2 bölüm oldukça etkileyiciydi. Aylaaaar sonra yayınlanacak 3. sezonunu merakla bekliyorum şimdilerde.
*Not: Bu diziyi izlemeyen kadın kalmasın!!!

Selda Bağcan Konseri

Dün akşam, “ölmeden önce yapmak istediklerim” listemden bir şey daha gerçek oldu🙏🏻
Yetişkin halimle konserine katılma mutluluğunu tattım Selda Bağcan’ın.
Büyükçekmece Festivali kapsamında Kültürpark'ta müthiş bir konser dinledik, kalabalık ve coşku inanılmazdı. Yeterince erken gitmediğimiz için sahnenin olduğu alana giremedik, ekranlardan izleyebildik, ona rağmen enerjisi geçti Selda’nın💫
İlerleyen yaşına rağmen hala kusursuz sesi, hala güçlü söylemleri♥️


Selda Bağcan benim çocukluğum...
Aliağa, emek şenlikleri konserleri, zilleri taktı çiki çiki yaptı...
Ama en çok da babam 💜
Onun sayesinde tanıyıp sevdiklerimdendir Selda. Gözlerim dola dola, ana ana yaşadım konseri dün...
Çocukken çok da anlamadan evde, arabada duya duya kellmesi kelimesine ezberlediğim şarkıları (çocuklukta öğrenilenler gerçekten de unutulmuyor-geriye itilmiş anılar, bilgiler saklandıkları yerden çıkıveriyor yeniden çağrılınca, yıllar sonra da olsa) sonra ergenlikte, hak, adalet, özgürlük vb. kavramlarını idrak etmeye başlayınca anlamlı bir hal aldı.
İşte o zamandan beri, şarkılarındaki naif isyan içimi titretir.
Velhasıl, iyi ki varsın Selda Bağcan, iyi ki geçtin ve hala da geçiyorsun bu topraklardan çizgini hiç bozmadan🍀