Pazar, Nisan 07, 2019

2019 Mart Ayı Kitaplar (3) ve Filmler (4) ve Diziler

3 kitap okudum bu ay. Üçü de mesleki sayılabilir.
Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz
Uzun zamandır merak ettiğim kitaplardandı. Anne baba ve öğretmenler için çocuklara davranışlar konusunda bilgilendirici nitelikte bir kitap. Gündelik hayatta sıklıkla yaptığımız ve "normal" karşıladığımız davranışlarımızın aslında çocuklar üzerinde baskı ve hiçe sayma olduğundan söz ediyor Hint kökenli yazar Shefali Tsabary. Severek ve öğrenerek okudum ben.Meşgul İnsanlar İçin Meditasyon

Osho mesafeli durduğum bir yanıyla beni iten bir yanıyla da merak etmekten geri duramadığım bir figür. Fikirlerine güvendiğim biri önerince aldım bu kitabı.
Çeşitli konuşmalarından derleme olan bu kitap oldukça akıcı ilerliyor. Ancak konuşma dili olduğundan biraz basit. Kolay okunan, içinde birtakım egzersizler barındıran bir kitap.


Şimşek Hırsızı
Ön ergenlik ve ergenlik çağındaki bireylerle çalıştığımdan, her ay bir çocuk/gençlik kitabı okumaya özen gösteriyorum. Bu ay da ortaokul öğrencileri arasında oldukça popüler olan bu serinin ilk kitabını okudum. Mitoloji ile ilgili epey bilgi içeren keyifle okunan bir kitap. Fikrim olmuş oldu; ama, seriye devam edecek kadar da sevdiğimi söyleyemem.


Bu ay izlediğim 4 film de yerli yapım.
Organize İşler Sazan Sarmalı
Vizyondayken izleme fırsatım olmamıştı, netflixe konduğundan beri izlemek istiyordum. Hakkında çok olumsuz yorum duyunca hevesim kaçmıştı epey aslında, yine de merak ediyordum bir yandan  ve izledim bir gün evde. Abartıldığı kadar kötü bulmadım ben. Müthiş değil ama eğlencelik bir film olmuş.


Türk İşi Dondurma
Bu filmi reklamını ilk gördüğümden beri merak ediyordum ve hevesle gidip izledim vizyona girer girmez. Ancak tam bir hayal kırıklığıydı. Oturmamış şiveler, oturmamış bir hikaye... Sevemedim hiç.Sofra Sırları

Vizyondayken merak ettiğim, fırsat bulup izleyemediğim filmlerdendi. Blu tv'de görünce izledim. Başrolde iki çok başarılı (Demet Evgar, Fatih Al) oyuncu olmasına rağmen, senaryosunu beğenmediğim bir garip filmdi.


Arif V 216
Yine vizyondayken fırsat bulmadığım, vakit bulmuşken evde izlediğim filmlerden. Cem Yılmaz'ın film tarzını seviyorum. Kendine özgü o dünyasını, değer verdiği şeyleri, anlatım biçimini... 
Bu filmin de vizyondayken oldukça eleştirildiğini hatırlıyorum. Ama ben keyifle izledim ve sevdim.


Dizilere gelince:
La Casa de Papel 2. Sezon
Dizinin ikinci sezonunu da severek ve heyecanla izledik. Şimdi üçüncü sezonu bekliyoruz;)
After Life 1.Sezon

Kısacık 6 bölümden oluşan netflix dizisi. Kayıp, yas, sonrasındaki depresyon ve iyileşme seyrini ajite etmeden anlatan güzel bir yapım.


Black Mirror 2.Sezon 4.Bölüm
Black mirror'ı çok seviyoruz ama üst üste izlemiyoruz. Böyle ara ara açıp kaldığımız bölümden devam ediyoruz ve her birini film tadında izliyoruz. "Beyaz Noel" bölümünü de oldukça etkileyici bulduk.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder