Pazar, Mart 03, 2019

2019 Şubat Ayı Kitaplar (2) ve Filmler (5) ve Bir Sezon da Dizi

Bu ay mesleğimle ilgili kitaplar okudum.

Yetenekli Çocuğun Dramı
İsmi ile üstün/özel yetenekli çocuklarla ilgili bir kitapmış izlenimi verse de, öyle değil. “Çocuklukta kötü muameleye maruz kalma ve etkilerini anlatan bir kitap” diyebiliriz kabaca. 
‘Yetenekli çocuk' diye kastedilen, aslında iyi anne babaya sahip, iyi yetiştirilmiş, başarılı, ancak bazı temel ihtiyaçları yeterince karşılanamamış; ve bu sebeple de yaşamları boyunca bunun arayışında olan, boşluk hissindeki insanlar...
Anne babalar, evlatlar ve tabi ki ruh sağlığı uzmanları için pek çok çarpıcı söylemi var.

Uzun zamandır listemdeydi İsviçreli psikanalist Alice Miller.
Bu kitapla tanışmış oldum, Beden Asla Yalan Söylemez ile yola devam etmek istiyorum.*Bu kitap ilk kez 1979 yılında yazılmış. O zamanlar yazar, Freud Ekolü’nün bir temsilcisiymiş. Ancak tecrübeleri ve değişen düşünce yapısıyla 1996 yılında kitabı yeniden kaleme almış. Benim okuduğum bu ikinci hali.


Zor Bir Ailede Büyümek
Çocuklukta maruz kalınan kötü muamele, bu durumun etkileri ve geçmişi onarmanın yolları üzerine nitelikli bir kaynak olduğunu uzun zamandır duyuyordum. 

Kitabın orijinal adı “Toksik Ebeveynler” ve giriş kısmında tanımı yapılıyor toksik ebeveynlerin.
Daha en başından sağlam bir okuma olacağını hissettiren cinsten kitaplardan. Altını çize çize okudum.
Filmler ise:

Hayat Güzeldir
Yıllardır bildiğim, az çok izlediğim ama hiç şöyle oturup baştan sona izlemediği bir filmdi. Evdeki film kanallarından birinde denk geldi yalnız olduğum bir akşam. Keyifle izledim hepimizin bildiği bu kült filmi.
Yeni Ahit
Epey önce listeme aldığım ve sırası henüz gelmeyen filmlerdendi. Yine yalnız olduğum bir akşam açıp izledim nihayet.
Fikir oldukça güzeldi filmde; yine de işlenişi açısından pek sürükleyici olamamış her nedense.
Good Will Hunting (Can Dostum)
Bir buçuk yıl önce izlediğim bu müthiş film karşıma çıkınca bir defa izledim.
'Gerçek ilgi, sevgi, cesaretin her şeyden güçlü bir etkisi var yaşamda'yı anlatan çok güzel film.Awakenings (Uyanış)
Bu ay bir Robin Williams filmi daha izledim tesadüfen. Şubat sonunda katıldığım Okul ve Psikanaliz Sempozyumu'nda bahsi geçen filmlerden biriydi Uyanış ve burada da psikiyatrist rolündeydi Robin Williams. Gerçek bir yaşantıdan esinlenerek çekilen filmde yine Good Will Hunting ile benzer mesajlar veriliyor. Filmin sonunda şöyle bir konuşma geçiyor tüm mesajın özetlendiği:
"İnsan ruhunun bütün ilaçlardan güçlü olduğunu fark ettik ve asıl ruhun beslenmesi gerektiğini; işle, eğlenceyle, aileyle, dostlukla..."


Bana Bir Şeyhler Oluyor
Hayatımdakisevgiliinsan'ın 10 yıldır izletmek için çabaladığı ve bir türlü nasip olmayan Bana Bir Şeyhler Oluyor oyununu Yılmaz Erdoğan'ın youtube kanalından izledim sonunda. 
Hakikaten güçlü bir metin, çok fazla not edilesi diyalog/monolog var. Mesela biri:
"Çünkü; bilirim, geldiğinde mecburen ayağa kalktığımız insanları ne gönülden severiz ne gönülden dinleriz."
La Casa de Papel
Gündemi geriden takip eden bir çift olarak, geçen senenin popüler dizisine başladık şubatın son haftasında, ilk sezonu bitiriverdik. Kusursuz bir yapım olmasa da, oldukça sürükleyici; bizi kendine bağladı;) Severek devam ediyoruz.